Toggle Bar
Sędzia Tomoko Akane z Japonii nową szefową Międzynarodowego Trybunału Karnego
źródło zdjęcia: www.icc-cpi.int

Sędzia Tomoko Akane z Japonii nową szefową Międzynarodowego Trybunału Karnego

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wybrał na trzyletnią kadencję prezesa trybunału sędzię Tomoko Akane z Japonii. Jest ona jedną z trojga sędziów, którzy w 2023 roku podpisali nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Zastępcami Akane w prezydium MTK zostali: Rosario Salvatore Aitala z Włoch, jako pierwszy wiceprezes i Reine Alapini Gansou z Beninu jako druga wiceprezes. Głosowanie odbyło się 11 marca - podała we wtorek rosyjska redakcja Deutsche Welle.


"Jestem głęboko zaszczycony, że zostałem wybrany przez moich kolegów sędziów na stanowisko prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego. W tym trudnym dla Trybunału okresie potrzebne jest stabilne, oparte na współpracy i zjednoczone przywództwo. Skoncentruję się na wspieraniu dialogu między organami Trybunału a przedstawicielami obrony i ofiar..." powiedziała nowo wybrana szefowa MTK Tomoko Akane.

Dlaczego to jest ważne

MTK z siedzibą w Hadze w Holandii jest trybunałem międzynarodowym, powołanym do sądzenia osób fizycznych. Ma uprawnienia do rozpoznawania oskarżeń o zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Developed in conjunction with Joomla extensions.