Toggle Bar

Kolejny atak hakerski na system Aurora / Medily - przychodnia w Gorzowie

Część mieszkańców Gorzowa dostało w czwartek 4 kwietnia sms-y z informacją, że doszło do ataku hakerskiego na gorzowską przychodnię. Hakerzy skutecznie przeniknęli do systemów Centrum Medycznego Nowa 5 w Gorzowie Wielkopolskim, uzyskując poufne dane dotyczące części pacjentów korzystających z usług tej placówki.

Doszło do kradzieży danych z systemów informatycznych Medily sp. z o.o. oraz ujawnienia tych danych na forum cyberprzestępczym, wskutek czego nastąpiło naruszenie poufności Państwa danych osobowych. Wyciekły numery PESEL, adresy zamieszkania, numery telefonów oczy też dane o stanie zdrowia. Pacjenci, których dane zostały skradzione, otrzymują wiadomości sms.

To nie pierwszy atak na system Medily. Pierwszą placówką, która jeszcze w marcu poinformowała o ataku hakerskim i wycieku danych pacjentów było DCG Centrum Medyczne we Wrocławiu.

 

Wyciek danych z DCG - Wyprzedź oszusta
Taki wyciek danych stanowi bardzo łakomy kąsek dla cyberprzestępców, którzy mogą przeprowadzać precyzyjne cyberataki, bazując na pozyskanych informacjach. Warto zwracać dokładniejszą uwagę na wiadomości e-mail, SMS i na nietypowe połączenia telefoniczne w najbliższym czasie. Zachowaj czujność!
Jeśli ktoś się pod Ciebie podszywa, masz szansę zareagować i zapobiec wyłudzeniu. Dobrym pomysłem będzie więc:

1. Zastrzeżenie numeru PESEL, zrobisz to szybko w aplikacji mObywatel lub w urzędzie gminy
Jak zastrzec PESEL w mobywatel.gov.pl? Zaloguj się do serwisu mobywatel.gov.pl, następnie  należy wejść do sekcji „Twoje dane”, potem „Rejestr Zastrzeżeń PESEL” i wybrać „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie”. 
2. Załóż konto w portalu BIK, BIG oraz aktywuj alerty BIK, celem monitorowania swojej aktywności kredytowej.
3. Zwiększenie czujności na kontakty telefoniczne czy wiadomości e-mailowe, które mogą mieć na celu wyłudzenie od Was dodatkowych danych w związku z tym incydentem. 
4. Zapytaj prawnika czy nie należy Ci się odszkodowanie za zadośćuczynienie 
5. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, a także chęci uzyskania dodatkowych informacji, pacjenci mogą kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych Mariuszem Sarneckim mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Developed in conjunction with Joomla extensions.